пятница, 10 марта 2017 г.

გაკვეთილის გეგმა

გაკვეთილის გეგმა

1. გაკვეთილის თემა
ვ. ა.მოცარტი
2. სწავლების საფეხური და კლასი
7 კლასი
3. ინტეგრირებული საგნები, მასწავლებლების სახელი, გვარი
ია ფანჯაკიძე
4. მოსწავლეთა რაოდენობა
ოცდახუთი მოსწავლე
5. განსაკუთრებული მიდგომების საჭიროებების მქონე მოსწავლეთა რაოდენობა და პროფილი
არ არის
 6. გაკვეთილისმნიშვნელობა/აქტუალობა
გააღრმაოს მოსწავლეთა ცოდნა კლასიკური მუსიკის და კლასიკოსების შესახებგაკვეთილის თემა მოსწავლეებს გამოუმუშავებს მოსმენის და შემდეგ მოსმენილზე საკუთარი აზრის გამოთქმის და მსჯელობის უნარ-ჩვევებს.მიღებულ ცოდნას დაუკავშირებს სხვა კომპოზიტორთა შემოქმედებას.გააკეთებს მსგავსება განსხვავებას ნასწავლ და მომდევნო მასალას შორის.
7.გაკვეთილის მიზნები და შედეგები


კომპოზიტორთა ბიოგრაფიის და შემოქმედების ცოდნა ,მუსიკალური ტერმინების განმარტებები,მუსიკის მოსმენა ანალიზი,
8. ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრულიმისაღწევი შედეგი/ინდიკატორები
მუს.VIII.2. მოსწავლეს შეუძლია სიმღერა თანაკლასელებთან ერთად.
მუს. VIII .5.  მოსწავლეს შეუძლია მოსმენილი  მუსიკალური ნაწარმოების გაანალიზება.

მუს.VIII.6.  მოსწავლეს შეუძლია გააცნოს თანაკლასელებს მუსიკალური ხელოვნების ნიმუში ან მუსიკოსის შემოქმედება.

მუს.VIII.7.  მოსწავლე იცნობს და შეუძლია ქართული და მსოფლიო   მუსიკალური ხელოვნების ცნობილი ნიმუშების დახასიათება.

  • არჩევს სხვადასხვა გამომსახველობით ხერხს მუსიკალური ნაწარმოების შესრულებისას;
  • ასრულებს მუსიკალური ნაწარმოებების ფრაგმენტებს / სიმღერებს და ეყრდნობა სანოტო ჩანაწერს.


9. წინასწარი ცოდნა
თუ იციან ამ კომპოზიტორის შესახებ რაიმე ინფორმაცია ან თუ აქვთ მისი რომელიმე მუსიკალური ნაწარმოები მოსმენილი.
გაკვეთილის მსვლელობა
მოსწავლეები საუბრობენ კომპოზიტორის ბიოგრაფიასა და შემოქმედებაზე.(10-15)
მუსიკის მოსმენის შემდეგ  მსჯელობენ მუსიკის ხასიათზე ,ტემპზე,თუ რას მიუძღვნა კომპოზიტორმა ეს ნაწარმოები.
(8-10)
აკავშირებენ ახალ ნასწავლს ძველთან.(5-10)
რა შეისწავლეს ან რა უნდათ ისწავლონ(10)
11. შეფასების საგანი და პროცედურა
ვიყენებ ინდივიდუალურ და ჯგუფური შეფასების ტიპს
12
სასწავლო მასალა და რესურსები
მოსასმენი მასალა ინტერნეტის საშუალებით,
მუსიკალური ინსტრუმენტი  და ლიტერატურა